Ez történt
Nagyvilág
Cikk feltöltése
A Leshani Óriás Buddha egy ülő pozíciójú Maitreya-szobor (jövőbeli Buddha elnevezése, az a bódhiszattva, aki ...
Nagyvilág
Cikk feltöltése
A Plitvicei Tavak Nemzeti Park Délkelet-Európa legrégibb nemzeti parkja, és a legnagyobb ilyen jellegű intézmény ...
Nagyvilág
Cikk feltöltése
Santorini - klasszikus elnevezése Thera, hivatalosan Thíra - az Égei-tenger déli részén található görög sziget ...

Hirességek
Hírességek
Csongrád díszpolgárai Ifj. gr. Andrássy Gyula politikus, belügyminiszter (1905) Gr. Apponyi Albert politikus, ...
Városinfó
Hivatalok, hatóságok
  Csongrád Város, Magyarország Leírás Csongrád város Csongrád megy ...
Csongrád fürdő
Látnivalók
1950-TŐL NAPJAINKIG Fürdő története     Az 1950-es közepén a Körös-toroki strand fejlesztésével azonos ...
A játszótér felújítása
Hírek
Két és fél hónapos munkával, a helyiek összefogásban készült el a játszótér felújítása. A park újjávar ...
Csongrád hírei
Hírek
Lábunk nyomát keressük: a Szent Rókus-templom freskójától indul Süli István időutazása Süli István többk ...
Csongrád hírei
Hírek
1 HETE Kubikos Öttusát szerveztek a csongrádi Tisza-parton Újjáéledt a kubikos hagyomány a csongrádi Tisza-par ...

Csongrád város a Közép-Tisza vidékén a Hármas-Körös torkolatával szemben található.
Címere: álló, csücskös talpú pajzs kék mezejében lebegő vörös szívből három ágra bomló rózsatő növekszik, minden ágán levelekkel (2-3-2) és nyíló virággal. A három rózsa közül egy jobbra hajlik el, egy balra, a középső a cölöp helyén virul, s ezen jobbra forduló, jobbra néző ezüst galamb (gerle) áll. A pajzs felső élén arany falkorona helyezkedik el ötormú védőpárkányzattal. A vörös-arany foszlányok mindkét oldalon növényi ornamenseket (akantusz leveleket) mintáznak. E címerpajzs ábrájának előképe a város 1738-ban készíttetett pecsétjének vésetén jelent meg, s ezt használták 1849-ig, illetve 1903 és 1949 között, mai megjelenési formájában pedig 1990 óta.

A kék mező a város folyóit idézi, utal ősi rév voltára, a hajdani halászatra, pákászatra, népi ipar (nád- és sásfelhasználás).
A szív a belőle fakadó rózsákkal nagyon régi jelkép, néphagyományainkban (sőt korai nyelvemlékeinkben is) gyakorta megjelenik, mint a szeretet, a szerelem, az összetartozás, a másokért aggódók és áldozatot vállalók szimbóluma. Illő ez a csongrádi emberekre: olyan emlékek bizonyítják, mint a Gedehalom “avar Rómeó és Júlia” sírja, a helyreállítás szabadságküzdelmeinkben.
A viruló rózsatő kifejezi egyrészt a település folyamatos lakottságát a neolitikumtól napjainkig, másrészt azt, hogy bármilyen pusztulás is érte, mindig újjáéledt s töretlen életigenléssel felvirágzott, de jelképezi az Istenért, a Hazáért, a királyért magát feláldozó népet is.
A hét rózsalevél emléket állít a honfoglaló ősöknek, közöttük Ond vezérnek is, akinek fia Ete, sok szlávot összegyűjtve itt – Anonymus szerint – “igen erős földvárat építtetett, melyet a szlávok a maguk nyelvén Csongrádnak, azaz fekete várnak neveztek”.
A galamb a család, a tágabb közösség, és a belőle fakadó bőség jelképe is, s mert a pajzs eleje felé tekint -, a jövőben való bizakodást is fémjelezheti. Noé galambja – a biblikus hagyomány szerint – a megbékélés, a béke iránti hajlandóság és a tisztességes emberek együvé tartozásának példája.
Az ötormú falkorona kifejezi, hogy Szent István várat és vármegye székhelyet hozott itt létre, amely a tatárjárásig fennállt, majd a település a szegedi vár birtokaként szerepelt, később nagybirtokosok kezére került. (Birtokolt itt a Hunyadi család is 1456-tól, ezért egyesek feltételezik, hogy az 1738 évi pecsét téves -, eredetileg holló lehetett benne galamb helyett.) A török időkben a szegedi, majd a szolnoki szandzsákhoz tartozó nahije (székhely) volt, 1686 után mezőváros lett.
A vörös foszlányok egyrészt a néphagyományok ápolását vetítik elénk (ami a címerkép is érzékeltet), másrészt a jóminőségű csongrádi vörösbor nemes “cégérei”, utalnak a borünnepekre, a Szent Vince a “vincellérek védőszentje” kultuszára is.
Az arany foszlányok a gazdag termőföldet, a szorgos munkálkodást idézik fel.
Csongrád címere a hagyományokból való építkezésnek szép és követendő példája, ezáltal a mai kor emberének is aktuális mondanivalók hordozója.

Csongrád város
Látnivalók
Nevezetességei[szerkesztés]   A Szent Rókus-templom Körös-torok Holt-Tisza Ellősmonostora Fah ...